ANTİSTATİK EPOKSİ KAPLAMA

 Kategori: Epoksi Zemin Kaplama

Antisatik epoksi zemin kaplama iletken epoksi sınıfına giren epoksi kaplama sistemidir.antistatik epoksi kaplamanın kullanımındaki asıl amaç çalışma ortamında bulunan elektrik enerjisini kendi üzerine çekmesi ve istenmeyen akımları toprağa ileterek ortamdan uzaklaştırmasıdır. Antistatik Epoksi Self Levelling kaplama temizlenmesi kolay, düz yüzeyli ve toz tutmayan bir zemin kaplamasıdır. Kolay temizlenmekte olup, mekanik mukavemeti yüksektir. Toz tutmaz, paslanmaz, su geçirmez. Antisatik epoksi zemin kaplamanın temizlemesi kolay olup,her rengi mevcuttur.

Antistatik epoksi kaplamalar bir diğer ismi ile ESD kaplamalar iletken epoksi sınıfına giren elektrostatik, kondaktif olarak tabir edebileceğimiz farklı kaplamalardır.
ESD, Antistatik epoksi kaplama özellikle elektronik imalat yapılan veya elektrik enerjisinin verimi düşürdüğü, üretilen ürünün bozulduğu iş yerlerinde kullanılmak zorunda olan iletken kaplamadır.
Antistatik epoxy kaplamanın kullanıldığı sektör yelpazesi de bir hayli geniştir. Elektrik, Elektronik Tesislerinde, Hastanelerde, Ameliyathanelerde, Yoğun bakım Ünitelerinde, Endüstriyel zeminlerde, Santral Odalarında, Otomotiv Sektöründe kısacası iletkenlik ihtiyacı olan zeminler de iletken antistatik epoksi kaplama kullanılır.
Antistatik epoksi zemin kaplama ( ESD ) bilgi donanımı gerektiren farklı ve bir o kadar da mühendislik isteyen katman halkalarının üst üste gelmesiyle oluşan topraklaması özel olan ayrıcalıklı ve zahmetli bir zemin kaplamasıdır.
ESD Antistatik epoksi zemin kaplamalar self leveling veya çok katmanlı multilayer tekniği kullanılarak uygulanan son derece iletken veya talebe göre az iletken çok yönlü faydalı avantajları diğer epoksi kaplamalarından fazla olan bir zemin kaplama sistemidir. Yapılan antistatik epoksi kaplamalarının iletkenlik ölçümleri istenilen özellikte ve iletkenlikte olmalıdır. Talep edilen iletkenlik seviyesini belirlemek için kullanılacak malzemeleri çok iyi tanımak, sıralamayı doğru yapmak ve hepsinden önemlisi uygulamayı iyi bilmek gereklidir. Antistatik sınıfına giren ESD epoksi zemin kaplamalar akademik kaplamalar olduklarından dolayı iletkenlik değerleri uygulama yapan firmanın uygulama teknikleri kullandığı epoksi reçinenin iletkenliği ile orantılıdır.
Günümüzde gelişen teknoloji zemin kaplama konusunda da bizlere yeni metotlar yeni ürünler kullanma imkanı sunmuştur. Bunlardan bir tanesi ise iletken epoksi ESD epoksi boyalardır. Hafif yaya trafiğinin olduğu işletmelerde iletken antistatik (ESD) epoxy kaplama yerine film tabaka kalınlığı daha az olan elektrostatik, kondaktif epoksi boyalar mevcuttur. Bu kondaktif antistatik boyalar multilayer, self leveling gibi tekniklerle yaptığımız endüstriyel antistatik epoksi kaplamalardan daha ekonomik ve daha kolay uygulanan sistemdir.
ESD iletken boyalar ile yaptığımız iletken epoksi kaplamalar ağır iletken hizmet boyası olarak nitelendirilebilinir.
Antistatik epoksi kaplamanın iletken olması kullanılan epoksi reçinenin iletken oluşundan meydana gelmemektedir.
Yapılan epoksinin istenilen derecede iletken olması doğru malzemeler kullanmak ve sıralamaları doğru yapmakla mümkündür. İletken epoksi zemin kaplamanın başarılı sonuçlar vermesi için teknik verilerin ve kullanılacak ürünlerin (iletken epoksi reçine, kondektif astar, bakır bara) sarfiyatları da önem arz etmektedir.
Antistatik iletken epoksi zemin kaplama diğer epoksi zemin kaplama türlerine istinaden biraz daha maliyetli kaplamalardır. Elektrostatik, kondektif, iletken kaplamaların m2 fiyatları yine de diğer kaplama ürünleri ile kıyaslandığında orta ekonomik sınıfında bir kaplama sistemi olduğunu söylemek mümkündür.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Tavsiye edilen yazılar

Yorum Yazın

Aranacak kelime

alpen glow zemin kaplama1dekoratif epoksi zemin kaplama1