EMPRİME EPOKSİ ASTAR

 Kategori: Epoksi Zemin Kaplama

Emprime epoksi astar uygulandığı zemine film tabaka kalınlığı yapmaz. Aksine zemindeki hali hazırdaki betona nüfus ederek zeminde bağlayıcı görevi görür. Bu nedenle gevşek olan zemin betonuna belli bir oranda mukavemet vererek zeminin epoksi kaplama uygulamasına hazır hale gelmesini sağlar.

Primer epoksi astar film tabaka kalınlığı yapmayan zemini epoksi veya poliüretan kaplama uygulamasına hazırlayan en alt katman olarak kullanılan çok yönlü bir epoksi astardır. Şeffaf görünümlü olup, zemin betonunun içerisine nüfus (penetre) olarak sağlam bir aderans köprüsü oluşturur.
Primer epoksi astara penetrasyon özelliğinden dolayı penetrasyon veya emprenye astarı da denilmektedir.
Primer epoksi astar (penetrasyon astarı) emprenye epoksi astar otopark, ofis, mağaza, kreş, hastane, labaratuar, klinik,konut gibi bir çok alanlarda zemin kaplama sisteminin alt yapısını oluşturmak için kullanılan uygulamanın ilk adımıdır.
Epoksi primer astar zemin kaplama yapılacak zeminin tozdan arındırılması için en ideal üründür. Freze veya zımparası yapılmış zeminlerin epoksi veya poliüretan uygulamasına hazır hale gelmesi için rulo ile (sürme) tekniği kullanılarak uygulanır. Uygulanacak sistemde mortar astar kullanılmayacaksa iki kat epoksi primer astar uygulaması yapılarak sistem uygulamasına devam edilir.
İçerisinde dolgu veya uçucu madde bulundurmayan epoxy primer astar iyi bir aderans köprüsü oluşturduğundan zemin beton plağının konumuna göre yalnız başına aderans köprüsü olarak ta kullanılabilen iyi bir bağlayıcı ve yapıştırıcıdır.
Primer astar (emprenye astar ) kullanılacak zeminlerde sarfiyat zeminin durumuna göre değişmekle beraber genel sarfiyat ortalaması m2 bazında 150 gr. dır. Primer epoksi astar solvent veya uçucu herhangi bir madde muhteva etmez. Film tabaka kalınlığı yapmadığından mortar epoksi astar gibi zemindeki boşlukları doldurmaz. Fakat içerisine kuvars kum veya farklı dolgu malzemeleri girildiğinde epoksi harç elde edilerek her türlü zemin tamiri yapılabilmektedir.
Düşeylerde (duvarlarda) epoxy boya öncesi en ideal aderans artırıcı primer epoksi astardır. Sarfiyatı ve yoğunluğu az olduğundan akma (göz yaşı) yapmaz. Üzerine gelecek mikron kalınlığındaki epoksi boyanın düz ve pürüzsüz görünmesine imkan sağlar. Uygulaması kolay olup, rulo ile ( sürme tekniği ) dokunma süresi 8 saat tam kürünü alma süresi diğer reçinelerde olduğu gibi yedi gündür.
Epoksi veya poliüretan zemin kaplama sisteminin ilk katmanını oluşturan primer epoksi astar aderans artırıcı köprü vazifesinin yanı sıra zemin betonunu tozdan arındırır. Epoksi uygulaması yapan ustalarımıza daha rahat ve kolay kat uygulaması yapılmasına imkan tanır.
Primer epoksi astarın maliyeti diğer astarlara istinaden daha ekonomiktir. Bu nedenle tercih sebebidir. Fakat primer, emprenye epoksi astarın kullanılacağı zeminler uygulayıcı firmanın bilgi ve tecrübesi ile ilintili olduğundan sistem belirleyici unsurlara dikkat edilmesi ve zemin mekaniğinin iyi bilinmesi gerekmektedir.
Şirketimiz zemin kaplama konusunda ihtisas sahibi bir kuruluş olduğu için zeminlere göre sistem belirleme, danışmanlık hizmeti vermekle beraber uygulama ve ürün satışı da yapan referanslı bir kuruluştur. Zeminlerinizin her türlü kaplamaları için bizimle irtibata geçebilirsiniz.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Tavsiye edilen yazılar

Yorum Yazın

Aranacak kelime

poliüretan dekoratif zemin kaplama1endüstriyel epoksi zemin kaplama1