EN FAZLA RAĞBET GÖREN YER DÖŞEMELERİ HANGİLERİDİR ?

 Kategori: Epoksi Kaplama

Bu soruya doğru ve isabetli cevap verebilmemiz için Zemin kaplamaları veya yer döşemelerini dört kategoriye ayırmamız gerekmektedir.

1-) Endüstriyel (Sanayi) Fabrika işletmeler için yer döşeme, kaplamaları,

2-) Gıda ve Sağlık İlaç sektörlerinin zeminleri için uygun zemin kaplamaları,

3-) Mağaza AVM küçük işletmeler için kullanılan yer kaplamaları

4-) Mesken yani konutlar da en çok kullanılan yer kaplamaları

 

Endüstriyel yani Sanayi tipi kaplamalarda rağbet gören ve doğru bir tercih olan yer kaplama türü epoksi kaplamalardır.

Çünkü bu tür işletmelerde en dayanıklı, en uzun ömürlü, darbelere karşı en dirençli kaplama epoksi ile yapılan yer döşemeleridir. Epoksi kaplamalardan sonra sanayi tesislerinde rağbet gören zemin döşemeleri polyurea kaplamalar ve mikro Beton yer kaplaması gelmektedir.

EN FAZLA RAĞBET GÖREN YER DÖŞEMELERİ HANGİLERİDİR ?

Gıda ve Sağlık sektöründe ise özellikle sağlık sektöründe ilk tercih PVC kaplamalardır. PVC kaplamalardan sonra en çok rağbet gören ve tercih edilen epoksi kaplamalardır. Her iki kaplama da hijyen ve steril oldukları, ve uzun ömürlü oldukları için tercih sebebidir. Gıda sektöründe ise epoksi başta olmak üzere polyurea, poliüretan kaplamaların tercih edildiğini ve talep edildiğini görmekteyiz. Bunun nedeni ise gıda sektöründe yoğun transpalet ve forklift trafiğinin olmasıdır.

Mağaza, AVM zeminlerinde ilk tercih geleneksel kaplamaların başında gelen granit, mermer türü yer döşemeleridir. Bu kaplamaları mikro beton zemin kaplamalar ve renkli epoksi kaplamalar izlemektedir.

Meskenlerde ise durum farklıdır. Konutlarda parke ve parke çeşitleri en çok rağbet gören yer döşemelerinin başında gelmektedir. Islak zeminlerde mutfak, banyo wc balkon gibi yerlerin zeminlerinde ise seramik ve fayans ilk öncelik olmaktadır.

Benzer Yazılar

Yorum Yazın

Aranacak kelime

ULTRAVİYOLE (GÜNEŞ) IŞIKLARINA DAYANIKLI EPOKSİ VEYA BENZER BOYA VAR MIDIR?