EPOKSİ KIRILIR MI ?

 Kategori: Epoksi Kaplama, Epoksi Zemin Kaplama

Yer döşemesi veya masa, sehpa gibi amaçlarla kullanılan epoksi reçinenin kuruduktan sonra kırılıp, kırılmayacağı sıklıkla sorulmaya başladı.  Bizlerde Kimya ve reçine sektöründe profesyonel olarak hizmet verdiğimiz için merak ettiğiniz bu  soruyu cevaplamak gerektiğini düşündük.  Öncelikle şirketimizin epoksi yorumlarını okumadan önce firmamızı biraz tanımanız adına kısaca mavi damla epoksi kimdir ? diyelim!! Yazdığımız bilgi ve yorumlar neden diğer firmalar tarafından çalınmaktadır?

Web sitemizdeki metinler internette boy gösteren firmalar tarafından neden kopyalanmaktadır? Firmamız epoksi başta olmak üzere tüm zemin döşeme  kimyasallarında bilgi ve tecrübe sahibidir. Yapı kimyasalları ve Kimya herkesin harcı değildir. Web sitemizden yazılarımızı kopyalayarak çalanlar bu işi bilmemektedir. Kimyayı bilmeyen epoksi reçineyi analiz edip, yazıya dökemeyenler sizlerin karşısına bizim yazılarımızla çıkarak epoksi kaplama yaptıklarını iddia etmektedirler.

EPOKSİ MALZEME NEDİR ?

Yaptığımız araştırma sonucu 30’a yakın firmanın sitemizdeki yazıları ve bilgileri kopyaladıklarını gördük. Bir çoğu paravan olan bu firmalara rağbet etmeyiniz.  Mavi Damla Epoksi Epoksi üretimi ve Uygulamasını yapan en eski firmalardan birisidir. Epoksi uygulama ustalığı ve kaplama işçiliği profesyonel olarak yaptığımız en önemli iş kolumuzdur. Web sitemizde zemin döşeme ile alakalı yaptığımız tüm uygulama ve zemin döşeme çeşitleri ayrı, ayrı sıralanmıştır.

Yer döşemesi olarak kullanılan epoksi veya benzer kaplamalar betona yapıştığı andan itibaren yapıştığı beton plağının özelliklerini taşımaya başlarlar. Yerdeki mevcut beton, şap veya farklı zeminler kırıldığı, çatladığı zaman üzerine yapışan ve zemine nüfus eden epoksi de beton nasıl hareket etmiş ve çatlamış ise betonla birlikte çatlar ve kırılır. O nedenledir ki epoksi ile kaplanacak alanların betonunun yüksek dozajlı, eğilme ve çekme mukavemetinin üst seviyede olması her zaman temenni ve beklenti olmuştur.

EPOKSİ HER YERE HER ZEMİNE YAPIŞIR MI?

Çatlama yapmayan, fiziki ve darbelere karşı dirençli, zeminlere yapılan kaplamalar  10-20 yıl hiçbir deformasyona uğramadan hizmet vermektedirler. Epoksi kaplamanın çatlamaması, aslında epoksi yapılacak yer zemininin çatlaması için yapılması gereken zemin güçlendirmesi çalışması ile önlenebilinir.

Epoksi kaplamanın çatlamasının önüne geçmek için farklı bağlayıcılar mevcuttur. Bağlayıcı kimyasal solüsyonlar zemindeki çatlamaya müsait betona güçlendirme amaçlı uygulandığı zaman zemin çatlama yapmayan bir duruma gelmiş olacaktır. Zemin güçlendirilmesi yapılmış yüzeylere yapılan epoksi kaplamalar da yaşlanmadan, özelliğini yitirmeden, hepsinden önemlisi çatlamadan çok uzun yıllar sizlere hizmet vermeyi sürdürürler.

FAYANS, SERAMİK ÜZERİNE EPOKSİ KAPLAMA OLUR MU ?

Konut, ofis gibi yaşam alanlarında estetik oluşu, dikkat çekmesi, şıklığı ile revaçta olan Şeffaf epoksi reçineden imal edilen Sehpa, masa, tabure gibi eşyalar kırılır mı? İnceleyelim.

Masa veya sehpalarda şeffaf epoksi reçine dökümünden önce masanın, sehpanın kaç kilo taşıyacağı kaç kişi tarafından aynı anda kullanılacağı, üzerine gelecek ağırlığın iyice hesap edilmesi gerekmektedir. Nasıl ki ahşap, beton, seramik, mermer, granit gibi geleneksel kaplama ürünleri taşıyacağı yükten fazla ağırlığa maruz kaldıklarında kırılıyorsa epoksi reçinede taşıyacağı ağırlıktan fazla yüke maruz bırakıldığı zaman esnemeye ve yavaş, yavaş kırılmaya başlar.

O nedenle döküm kalıbı hazırlanırken masanın, sehpanın veya yapılacak eşyanın uzunluğu, eni, ayak arası boşlukları ölçülmeli, üzerine gelecek ağırlık göz önünde bulundurularak taşıyıcı ana yüzey kalınlığı ayarlanmalıdır.

Benzer Yazılar

Yorum Yazın

Aranacak kelime

MİKRO BETON NASIL BİR YER DÖŞEMESİDİR? SAĞLIKLI VE UZUN ÖMÜRLÜ MÜDÜR?Epoksi Kaplama Nedir