Epoksi vernik alt yapısı ve uygulama sistemleri bitmiş epoksi veya poliüretan zemin kaplamalarının korunması için kullanılan şeffaf, clear, yarı mat veya tam mat koruyucu kaplama olarak bilinir. Yeni gelişen teknoloji ile birlikte epoksi verniğinde farklı daha avantajlı versiyonları hizmete sunulmuştur.
Epoxy vernik seramik, mermer, granit, ahşap, direkt olarak beton zeminlerin üzerine de uygulanan estetik koruyucudur.
Şirketimizde kaymazlık sağlayan clear veya yarı mat epoksi koruyucular da mevcuttur. Şirketimiz Mavi Damla Epoksi Kaplama Ltd. Şti. bu tür ürünlerin satışını yapmakla beraber siz değerli müşterilerimize çözüm ortağı olmaya zeminlerle alakalı her türlü uygulama yapmaya devam etmektedir.
Epoksi zemin kaplamalarının en büyük handikapı olan kayma olayını tamamen ortadan kaldıran ve güvenli yürüyüşle beraber güvenli çalışma ortamı sağlayan ürünlerimiz mevcuttur. Epoksi vernikler iki katagoriye ayrılmaktadır.
Klasik clear epoksi vernikler yani yapılan epoksi kaplamaların üzerine derinlik havası katması amacıyla kullandığımız, vinil parçacıkları ile granit görünümlü epoksi kaplama uygulaması yaptığımız, dekoratif amaçlı tasarım çalışması yaparak üzerine koruyucu olarak kullandığımız veya şu an gündemde olan üç boyutlu zeminler için kullanılan şeffaf, saydam ve transparan olan epoksi verniklerdir.
Diğer epoksi vernik ise klasik epoksi vernikten istenilen tüm özellikleri taşımakla beraber kaymazlık sağlayan, sürtünme ve aşınma mukavemetini yükselten clear, (cam kadar saydam) yarı mat veya tam mat çeşitleri olan yeni nesil epoksi vernik çeşididir. Yeni nesil koruyucu epoksi vernik sektörümüzde pek bilinmediğinden kullanımı kısıtlıdır.
Endüstriyel epoksi kaplamalarının kullanıldığı fabrika, lojistik depoları, üretim tesisleri, entegre tesisler, otomotiv sektörü gibi saymakla sıralamamızın imkansız olduğu araç ve yaya trafiğinin yoğun olarak çalıştığı zeminlerdeki epoksi kaplamaların deforme olmalarını, çizilme ve aşınmalarını önlemek amacı ile yeni nesil olarak tabir ettiğimiz yarı mat koruyucu epoksi vernik kullanılmalıdır.
Bu tür zeminlerde kullanılan yeni nesil epoksi vernikler fiziksel ve kimyasal dirençleri nedeni ile zemindeki kaplamaların deforme olmalarını önlediği gibi kaymazlık sağlayarak güvenli çalışma ortamı sağlar.
Mermer, granit gibi kaygan olan ve üzerinde yürünmesi zor olan zeminleri kaymaz ve güvenli yürüyüş konumuna getirmek yine yeni nesil epoksi vernik kullanarak çözmek mümkündür. Ayrıca yeni nesil clear veya yarı mat epoksi vernikler üst seviyede UV dayanımlı reçinelerdir. Bu nedenle yeni nesil epoksi verniğin açık alanlar da da kullanımında sakınca yoktur.Yeni nesil epoksi vernik açık hava koşullarına en dayanımlı epoksi reçinelerin başında gelmektedir.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime