Laminasyonlu poliüretan kaplama hareketli, titreşimli ve vibrasyona maruz kalan, ağır trafik yükü olan zeminlerde tercih sebebidir. Laminasyonlu poliüretan kaplamadaki amaç zemini korumak ve zeminde oluşacak deformasyonun önüne geçmektir. Laminasyonlu poliüretan kaplama uzun ömürlü bir kaplama türüdür.laminasyonlu poliüretan zemin kaplamanın temizlenmesi kolay olup, her rengi mevcuttur.

Laminasyonlu poliüretan kaplama laminasyonlu epoksi kaplama da olduğu gibi hareketli yapılarda, vibrasyonun çok olduğu fabrika ve işletmelerde, ağır trafik ve stoklama tonajının fazla olduğu zeminlerde kimyasal, fiziksel ve mekanik direncinin üst seviyede olduğu için tercih edilen sanayi tipi endüstriyel zemin kaplamasıdır.
Laminasyonlu poliüretan kaplama kendi başına zeminde ayrı bir katman oluşturur. Zemin beton plağından bağımsız olarak hareket eder. Bu özelliği sayesinde binanın dinamik-statik hareketlenmelerinden etkilenmez
Zemin betonunda oluşan çatlaklar laminasyonlu poliüretan kaplama da çatlamaya sebebiyet vermez. Her türlü araç trafiğine dayanımlı, kimyasal, fiziksel, ve mekanik dayanımı üst seviyede,su geçirimsiz, temizlenmesi kolay, tamiri mümkün, renk seçeneği geniş, performansı beklentilerin üzerinde uzun ömürlü, endüstriyel, kaymazlık sağlayan, ileri derecede dayanıklı profesyonel bir zemin kaplamasıdır.
Laminasyonlu poliüretan kaplama uygulaması multilayer, mortar veya self leveling (kendiliğinden yayılan) tekniği ile uygulanan çok katmandan oluşan katmanlar arasında farklı materyallar kullanılan diğer kaplamalara göre daha avantajlı sanayi tipi kaplamadır. Laminasyonlu poliüretan kaplama orta kalın veya kalın tabir ettiğimiz film tabaka kalınlığı 5mm ve üzeri olan zemin kaplamasıdır.
Uygulandığı sahada üretim esnasında oluşan vibrasyonlardan (zemin betonunun titremesinden) etkilenmez, film tabaka kalınlığının kalın olması sebebiyle ayrı bir yüzey oluşturur. Katmanlar arasındaki ayırıcı katı sayesinde zemin betonundan ayrı çalışır, fiziksel, kimyasal ve mekanik direnci üst seviyededir bu nedenle uzun ömürlüdür.
Laminasyonlu poliüretan kaplamanın finali ihtiyaca göre grenli (tekstürlü) camsı düz yüzeyli, zımpara görünümlü pürüzlü, kaymaz, antistatik (iletken) gibi değişik finaller yapılmaya el verişlidir.
Laminasyonlu poliüretan elde etmek için laminasyon filesi, cam tülü, geotekstil keçe, gibi ürün seçenekleri mevcuttur. Zemin betonunun durumuna ve üzerindeki trafik yüküne yapılacak uygulamanın film tabaka kalınlığına veya katmanların konumuna göre ürün seçimi yapılmalıdır.
Laminasyonlu poliüretan kaplamanında çizilme, sürtünme ve aşınma dayanımını üst seviyeye çıkarmak için diğer kaplama türlerinde önerdiğimiz koruyucu vernik uygulaması yapılabilmektedir.Bu sayede yapılan laminasyonlu poliüretan kaplamanın fiziksel olarak görünümü ve ömrünü uzatmak mümkündür.
Laminasyonlu poliüretan zemin kaplamanın m2 fiyatı diğer kaplamalara nazaran biraz yüksektir. Maliyetinin yüksek olması katmanlarının fazla oluşu ve katmanlardaki poliüretan sarfiyatının fazla oluşu ile alakalıdır. Laminasyonlu poliüretan kaplamalara harcanan paranın iş yerine yapılmış yatırım olarak ta düşünülmesi doğru bir kavram olacaktır.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime