Otopark epoksi kaplama yaya ve araç trafiğine uygun, aşınma ve sürtünmelere dayanıklı bir kaplama türüdür. Açık veya kapalı otoparklarda kullanılır UV ışınlarından etkilenmez renk değiştirmez. Kullanıldığı alana estetik ve şıklık katar. Tozumayı engeller, ayrıca su geçirimsiz olduğundan dolayı su yalıtımı görevi de yapar. Her rengi mevcut olup, temizlenmesi kolay ve pratiktir.

Otopark epoksi zemin kaplama kapalı otoparklar ve açık otoparklar olarak ikiye ayrılır. Her iki otoparklarda da farklı zemin kaplama sistemi uygulanır.
Açık veya kapalı otoparklarda epoksi kaplamalar belli bir beklenti ve ihtiyaç üzerine talep edilmektedir.
Otopark epoxy kaplamalarının avantajları istenilenden bir hayli fazladır. Bu nedenle otoparklarda epoksi kaplama uygulaması sıklıkla tercih edilen rağbet gören bir konuma gelmiştir.
Kapalı otoparklarda sanayi tipi epoksi olan sürtünme aşınma dayanımlı grenli (portakal kabuğu görünümlü) epoksi reçine bu sebeple tercih sebebidir. Grenli (Tekstürlü) epoksi zemin kaplama aynı zamanda ekonomik bir epoksi kaplama sistemidir.
Kapalı otoparklarda kullandığımız portakal kabuğu görünümlü epoksi kaplama sistemi görselliğin ve tozumasızlığın yanı sıra yaya ve araç sürücüleri için güvenli sürüş ortamı sağlar. Grenli epoxy reçine sanayi tipi bir epoksi olduğundan ötürü kolay kolay çizilmez ve deforme olmaz bu nedenle uzun ömürlüdür.
Zemin beton plağının kalitesine göre sistem belirlenmekte olup, ince veya orta kalınlıkta portakal kabuğu görünümlü epoksi kaplama yapılır.
Açık otoparklarda ise UV dayanımından dolayı poliüretan self Leveling veya poliüretan portakal kabuğu görünümlü reçine ile garaj otopark zemin kaplama yapılır. Açık otoparklarda kullandığımız poliüretan reçine ile yapılan otopark zemin kaplamalar UV dirençli olduklarından dolayı renk solması yapmaz. Her türlü doğa şartlarına karşı mukavemet gösterir. Ayrıca poliüretan ve epoksi reçineler aşırı soğuklarda özellikle açık alanlardaki otopark sıkıntılarının başında gelen buz tutma olayını engeller.
Vibrasyonun (titreşim) olduğu zeminlerde portakal kabuğu görünümlü veya düz camsı poliüretan esaslı reçineler epoksi reçinelerden daha esnek olduklarından dinamik-statik hareketlenmeleri tolore eder, bu nedenle hareketli zeminlerde poliüretan kaplamalar tercih edilmelidir.
Açık veya kapalı otopark (garaj) rampalarında ise lastik tutuşundan dolayı kaymazlık sağlayan zımpara yüzeyli epoksi kaplama olarak adlandırdığımız sistem kullanılmalıdır.
Epoxy ve poliüretan reçineler ile yapılan otopark zemin kaplamalarının mekanik,fiziksel ve kimyasal dayanımları üst seviyededir.
Özellikle kapalı otoparkların başlıca sorunu olan tozuma şikayetleri epoksi veya poliüretan esaslı reçineler ile yapılan zemin kaplamalar neticesinde son bulur.
Düzenli ve güvenli park etme otopark epoksi kaplamanın avantajları arasındadır. Ayrıca sistem su geçirimsiz olduğundan ötürü kendiliğinden su yalıtımı da yapmaktadır.
Otopark zemin kaplamaların bakımı ve temizliği kolay olup, lokal tamiri çok pratiktir. Otopark epoksi zemin kaplamalarının m2 maliyeti ekonomik olup, uygulama sistemine ve m2’nin fazlalığına göre değişkenlik göstermektedir.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime