Poliüretan boya tozuma istenilmeyen hafif yaya trafiği olan alanlarda tek başına zemin kaplama malzemesi olarak kullanılır. Poliüretan boya kullanıldığı alanların çehresini değiştirerek alana şıklık ve estetik katar. Poliüretan boyanın her rengi mevcut olup, temizlenmesi kolaydır.

Poliüretan boya zemin kaplama daha önceden yapılan epoksi kaplamaların, poliüretan kaplamaların üzerine uygulandığı gibi hafif yaya trafiğinin olduğu zeminlerde, ofislerde, konutlarda, mağazalarda, özel otopark ve garajlarda, kreşlerde tozuma önleyici ve estetik bir zemin elde etmek amacıyla kullanılır. Poliüretan boya zemin kaplama tek başına beton, mermer, granit gibi zeminler üzerine uygulanabilinen özel zemin boyasıdır.
Poliüretan boya kaplama zemin betonunun tozumasını engellediği gibi döşendiği zemine görsel açıdan ayrı bir estetik katar. Poliüretan boya zemin kaplama ayrıca su geçirimsizdir. Su geçirimsiz olduğu için özellikle zeminlere, duvarlara sinen koku veya lekelerin silinerek ve yıkanarak çıkarılmasına imkan sağlar. Parlaklığından hiç bir şey kaybetmez, aşınmaz ve deforme olmaz. İleri derecede sürtünme direnci mevcuttur.
Poliüretan boya zemin kaplamanın film tabaka kalınlığı 400 mikron civarında olmasına rağmen sürtünme ve aşınma dayanımı üst düzeyde olduğundan dolayı başka bir yapı malzemesine gerek kalmadan zeminlerde kaplama malzemesi olarak kullanılan ekonomik bir kaplama çeşididir.
Poliüretan boya zemin kaplama zeminlerde kullanıldığı gibi duvarlarda sıklıkla kullanılır. Hijyenin ön plana çıktığı, laboratuar hastane, Klinik,sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda, Mandıra, Gıda üretim Tesisleri, gibi bir çok üretim ve çalışma alanlarının duvarlarında antibakteriyel olmasından dolayı kullanılır. Poliüretan Boya Kaplama yapılmış duvarların suyla yıkanıp, silinebilinir, olması, bir çok Alkali ve Kimyasallardan etkilenmemesi, bakteri üremesini engellemesi, hijyen oluşu, en önemli özelliklerindendir.
Poliüretan boya kaplamayı rulo ile zemine sürerek (coating) püskürtme tekniği kullanarak tatbik etmek mümkündür. Poliüretan boya kaplama yapılmadan önce zeminin veya yüzeyin tozdan, kirden, yağ ve benzeri yabancı maddelerden arındırılmasına özen gösterilmesi, ayrıca satıhın kuru olması gerekmektedir. Poliüretan boya uygulamasına geçilmeden poliüretan boya kaplama yapılacak alanın primer astar ile astar uygulamasının da yapılmış olması lazımdır.
Poliüretan boya kaplama ekonomik olduğu kadar kullanışlı, hijyen ve uzun ömürlü boya kaplama çeşididir. Avantajları bir hayli fazladır. Maliyeti göz önüne alındığında beklentilerinin üstünde bir performans gösterir.
Poliüretan boya zemin kaplamanın da çizilme, sürtünme ve aşınma dayanımını üst seviyeye çıkarmak için diğer kaplama türlerinde önerdiğimiz koruyucu vernik uygulaması yapılabilmektedir.Bu sayede yapılan poliüretan boya zemin kaplamanın fiziksel olarak görünümü ve ömrünü uzatmak mümkündür.
Düşük maliyet ile zeminlerde ve duvarlarda poliüretan boya uygulama yapılması mümkündür. Poliüretan boya kaplamanın m2 fiyatı ve maliyeti seramik, fayans, parke, hatta yağlı boyadan bile ucuzdur.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime