Poliüretan macun epoksi macunda olduğu gibi çatlak tamirinde (dikiş) kullanılır. Düşey ve yatayların birleştiği alanlarda şişe dibi pah uygulamaları da poliüretan macunla yapılmaktadır. Zemindeki deformasyonlu bölgelerin yüzey tesviyesinde poliüretan macun kullanılır.

Poliüretan macun özel ajanlarla zenginleştirilmiş yüzey dolgu malzemesidir. Solvent ve uçucu kimyasal içermez. % 100 katı madde muhteva eder. Zımparaya uygun olup düzeltilmesi kolaydır. Değişik amaçlarla değişik alanlarda kullanımı olan poliüretan macun zeminlerde oluşan deformasyonların tamirlerinde sıklıkla kullandığımız sağlam bir üründür. Poliüretan macunun kullanılması epoksi veya poliüretan kaplamaların m2 fiyatlarında değişiklik olmasına sebebiyet vermez. Epoksi kaplamanın m2 fiyatı 11 Euro ise yine 11 Euro’dur. Poliüretan macun ekonomik ve ucuz bir üründür.
Kullanımı ve kullanıldığı alanlar bir hayli geniştir. Özellikle dinamik-statik hareketlerin yoğun olduğu yapıların zeminlerinde esnek köprü oluşturmak için kullanılmaktadır. Bahse konu olan hareketli zeminlerde oluşan çatlak ve çukur tamirleri için ideal dolgu malzemesidir. Poliüretan macun ile tamiri yapılmış zeminlerde çatlama ve çatlamadan dolayı çukur açılması zeminin deforme olması mümkün değildir.
Epoksi veya poliüretan kaplama yapılacak zeminin alt yapı hazırlığında da kullanılan poliüretan macunlar aynı zamanda duvar, doğal taş, ahşap tamiri, amaçlı da kullanılmaktadır.Laminasyonlu poliüretan kaplama uygulamasında esnek ve zemin beton plağından ayrı çalıştığı ve bağımsız katman oluşturduğundan ara kat olarak multilayer veya mortar kaplama uygulamasında da zemini lamine etmesi amaçlı kullanılmaktadır.
Epoksi veya poliüretan zemin kaplama uygulamaları öncesi zemin betonundaki çatlakların V şeklinde açılmasından sonra tamir edilmesi (dikiş) epoksi macun veya poliüretan macun ile yapılmaktadır. Poliüretan macun kuvvetli ve esnek yapıştırıcıdır. Bu nedenle zemin betonunda ilerde çatlama söz konusu olduğunda poliüretan macun ile tamir edilen dikiş çalışması yapılan çatlakların bir daha çatlaması ve açılması söz konusu bile değildir.
Zemin ile duvarların birleşim noktalarına yaptığımız hat boyu şişe dibi veya balık sırtı pah (radüs) uygulamalarını poliüretan macun ile elde etmek mümkündür.
Özellikle sağlık ve gıda üretimi yapan hizmeti veren kurumların zeminleri ile duvarlarını bir bütün haline getirmek için yapılan pah (radüs) uygulamaları poliüretan macun kullanılarak yapılır. Bu sayede duvar ile zeminler arasında bakteri üremesi toz, sıvı, nesne, pislik, kir kalması engellenmiş olur.
Teraslarda en zayıf nokta parapet ve zemin beton plağının birleştiği hat boyu olan bölgedir. Teraslarda su islahı çalışmasında özellikle köşe kenarlarda poliüretan macun kullanılması kaçınılmazdır. Teraslarda su yalıtımı öncesi parapet ve zeminlerin hat boyu birleşimlerine poliüretan macun kullanılarak pah uygulaması yapılır. Poliüretan macun esnek olan yapısı sayesinde zemin ile parapetlerin ayrı çalışmasına olanak sağlar.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime