PVC VİNİL NEDİR?

 Kategori: Epoksi Kaplama

 NASIL UYGULANIR? KULLANIM ALANLARI ? AVANTAJLARI NELERDİR?

Açılımı Poli Vinil Clorür kısaltılmış ismi PVC, petrokimya kökenli sentetik etilen, polimer bir üründür. İhtiyaçlardan dolayı yapılan araştırmalar sonucu 1920’li yıllarda keşfedilmiş, o günden bu yana hemen, hemen her sektörde kullanılmaya başlamıştır.% 50’den fazla klor içerdiğinden PVC  yangına dayanıklı bir plastiktir. PVC malzemeler sıcağa en dayanımlı zemin döşemelerin başında gelmektedir. Sıcaklık +130 °C’ye ulaştığında yumuşamaya, +160 °C’ye ulaştığında ise erimeye başlar. Genellikle 2 mm kalınlıkta üretimi yapılır. İhtiyaca göre daha kalın ve dayanıklı modelleri (4mm kalınlık) vardır. Sürtünme ve aşınma direnci yüksek seviyelerde olduğu için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aşınmazlık derecesine göre sınıfları ve çeşitleri vardır. Üretim ve imalatları genellikle Rulo halinde veya karo halindedir. Türkiye’de de yerli üretimi mevcuttur. Vinil yani PVC uygulamalarına başlamadan uygulama yapılacak zeminin çok düzgün ve lamine olması gereklidir. Zeminin düzgün olması içinde hali hazırdaki zemin betonuna akıllı şap tabir edilen cıvalı şap yani kendiliğinden yayılan tesviye şapı ile hazırlıklar yapılmadır.

PVC ürünler kendiliğinden yapışkanlı değildir. Bu nedenle rulo halindeki PVC kaplama malzemeleri üst üste getirilmiş ek yerleri özel robot denilen aletlerle kaynak yapılarak zemine döşenir.

PVC döşeme kaplamalarının zemine yapışmasını sağlayacak olan  akrilik, lateks kauçuk dispersiyonlu sentetik reçine (sıvı emülsiyon) türü zamk yapıştırıcılar kullanılmalıdır.

PVC NASIL UYGULANIR? KULLANIM ALANLARI NERELERDE KULLANILIR?

Zeminin PVC uygulamasına hazır hale gelmesi için öncelikle alt yapı çalışmaları gereklidir. Zeminin öncelikle düz ve pürüzsüz bir konuma gelmesini sağlamak için kendiliğinden yayılan self tesviye şapı atılması gerekmektedir. Atılan tesviye şapının alttaki betona yapışması ve betonu kavraması için mutlaka uygun astar atılmalıdır. Atılan şapın kurumasından sonra döşeme yapılacak zeminde nem ve toz olmamasına çok dikkat edilmelidir. PVC rulonun zemine yapıştırılması çok detay isteyen ve işin en önemli kısmıdır.PVC, VİNİL, LİNOLYUM rulolarına özel zemin yapıştırıcısı eşit ve orantılı olarak sürülmelidir. Doğru şekilde sürülen yapıştırıcı sayesinde zemine hava boşluğu olmadan yapıştırılan PVC su ve sıvı geçirimsiz, esnek her türlü trafiğe dayanıklı, uzun ömürlü konuma gelerek sizlere yıllarca hizmet vermeye hazırdır.

Pvc vinil kreş kaplama

Sağlık sektörü başta olmak üzere, hastane klinik, laboratuar, spor salonu, sinema salonu, avm, ofis, konut, sanayi tesisleri, fabrika, teraslarda su yalıtımı (izolasyon) için, sosyal alanlar, kreş, okul, eğitim kurumları, kamu alanları, vs. gibi bir çok alanların zeminlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

PVC ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI NERELERDİR?

HETEROJEN PVC : Genel anlamda en çok tercih edilen PVC kaplamaların başında gelmektedir.  Diğer PVC çeşitlerine istinaden daha çok seçenekleri mevcuttur. Kaymaz yapısı, antibakteriyel olması, ekstra bakım gerektirmemesi ve kolay temizlenebilirliliği sayesinde tercih edilmektedir.

HOMOJEN PVC YER DÖŞEME : Sürtünme ve aşınma direnci çok yüksektir. Bu nedenle spor sahaları başta olmak üzere, hastane, okul, laboratuvar, tekstil atölyesi zeminlerinde tercih edilmekte olup, ekonomik ve uzun ömürlüdür.

KONDAKTİF PVC ZEMİN KAPLAMA : Darbelere,çizilmelere karşı müthiş derecede dayanıklıdır. Kırılma,  problemi yoktur. Nemden, su ve sıvılardan, rutubetten etkilenmez. Kondaktif pvc elektrik direnci  yüksek olan ortamda bulunan statik elektriğin insanı ve cihazları olumsuz etkilemesine izin vermeyen kaplama çeşididir. Kimyasallara ve darbelere karşı oldukça yüksek  mukavemet gösterir. Endüstriyel kaplama olan kondaktif pvc fabrika zeminlerinde, okullarda, hastanelerde ve sayamayacağımız bir çok alanda kullanılır.

 AKUSTİK PVC ZEMİN DÖŞEME:

Akustik pvc zemin kaplamalar ses ve gürültüyü minimize eden, aynı zamanda ortam seslerini emerek, gürültüyü azaltan, yankı çıkmasını engelleyen kaplamalardır. Yumuşak ve esnek yapısı gereği darbeleri absorbe ederek, darbe şiddetini en aza indirir. Kaymazlığının yanı sıra yanmaz B1 sınıfında oluşu, yerden ısıtmaya uygunluğu, ve uygulandığı mekanlardaki estetik bütünlüğü tamamlaması rağbet görmesinin ana unsurlarıdır. Genellikle hastaneler, kreşler, ana okulları, eğitim merkezleri, sosyal alanlar vs. kullanılır.

Pvc vinil kaplama

PVC ZEMİN KAPLAMANIN ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI:

Her sektöre göre seçenekleri mevcuttur.

Film tabaka kalınlıkları 2mm ile 4 mm arasında değişir.  İhtiyaç ve talebe göre çeşitleri vardır.

PVC ürünlerin tamamı anti bakteriyel özelliktedir. Hijyen olup, steril olması nedeniyle  temizliği çok kolaydır.

PVC ürünlerin tamamı hijyen ve anti bakteriyeldir.

Sıvı, yağ, oil emilimi yoktur.

Basınca ve darbelere dayanıklı olduğundan trafiğe açık ortamlarda kullanılır.

Rulo halinde döşendiği gibi karo çeşitleri de mevcuttur.

Gürültüyü, sesi emerek en aza indirir, ayrıca eko, yankı yapmasını engeller.

Yumuşak, esnek ve sert olan modelleri mevcuttur.

Yanmaz yapıları en önemli unsurlarıdır. Yanmazlık dereceleri üst seviyede oldukları için güvenle kullanılır.

Alttan ısıtmalı zeminlerde uygundurlar.

Her mekana göre pvc bulmanız mümkündür.

Isı dayanımı üst seviyededir.

Şık tasarımlar sunar, geniş renk seçenekleri ve desenleri mevcuttur.

Düşük maliyetli olması en önemli avantajıdır. Ekonomik ve ucuz olması yaygın kullanımına olanak sağlar.

Diğer zemin döşemeleri ile kıyaslandığında uzun ömürlü oldukları anlaşılacaktır.

 

 

Benzer Yazılar

Yorum Yazın

Aranacak kelime

POLYUREA NEDİR?STONE'ART NEDİR?