Zımpara görünümlü epoksi kaplama özellikle araç rampaları ve dış mekanlarda kaygan olan zeminlerin güvenli olmasını sağlamak amacıyla kullanılan kaplama çeşididir. Zımpara yüzeyli epoksi kaplama bir nevi kimyasal beton olarak ta tanımlanır. Uzun ömürlü sert ve kaymayan bir zemin elde etmek için kullanılan çok katmanlı kaplamadır. Her rengi mevcut olup, temizlenmesi kolay ve pratiktir.

İsminden de anlaşıldığı üzere zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplama kaymazlığın ön plana çıktığı ihtiyaç haline geldiği alanlarda güvenli çalışma ortamı sağlamak için geliştirilmiş üç kompenantlı ihtiyaca veya talebe göre zenginleştirilmiş dört kompenantlı endüstriyel uzun ömürlü bir zemin kaplama sistemidir. Kaymaz epoksi kaplama olarak ta nitelendirilen zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplama ıslak zeminlerde, araç rampalarında, mal kabul alanlarında, açık otoparklarda, ağır sanayi sektöründe, sıklıkla tercih edilen endüstriyel zemin kaplama çeşitlerinden birisidir.
Zımpara yüzeyli epoxy zemin kaplamanın bir diğer avantaj ve özelliği ise üzerindeki tüm trafiği ve stoklama yükünü altındaki betona zarar vermeden üstlenmesidir. Zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplama orta veya kalın sınıfında uygulanan endüstriyel kalıcı film tabaka kalınlığı 3mm ile 2cm arası değişen sanayi tipi zemin kaplamasıdır.
Zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplamanın avantajlarını sıralarsak Kaymazlık sağlayarak güvenli yürüyüş ve sürüş ortamı sağlar, Tozumayı engeller, Her türlü araç trafiğine dayanımlıdır, tamiri mümkündür, uzun ömürlü olup, her rengi mevcuttur.
Zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplamanın uygulama süresi sisteme göre dört ila yedi gün, uygulandıktan sonra trafiğe açılması tam kürünü alması ise yedi gündür.
Zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplamanın görünümü kullanılmamış zımpara kağıdını andırdığından bu ismi almıştır. Kullanacağı alan ve amaca göre içerisindeki agregaların dane çapı değişmektedir.
Zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplama görünümlü bir zemin elde etmek için önce alt yapısını oluşturmak gereklidir. Zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplama ağır trafik, fiziksel ve kimyasal yük için tasarlanmış bir sistemdir. bu nedenle alt yapı çalışması bu sistem için önem arz etmektedir.
Zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplama alt yapısı zemin betonunun durumuna göre elmas uçlu shot Blasting, Blastrac veya Rotatiger makineler ile freze çalışmasıyla başlamalı, mortar epoksi astar veya primer epoksi astar uygulamaları ile devam etmeli mortar (dökme) veya Multilayer sistem (çok katmanlı) teknikler kullanılarak uygulamaya geçilmelidir. Yapılacak zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplama kaymazlık derecesine göre de agrega (kuvars kum) seçilmeli orantılı bir şekilde reçinenin içerisine katılmalı ayrıca dışarıdan da serpme tekniği ile destek verilerek istenilen özellikte kaymaz, endüstriyel, uzun ömürlü zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplama elde edilmelidir. Ağır sanayi de hizmet vermesi düşünülen zeminlerde ise agreganın yanına dördüncü kompenant olarak zemini daha dayanımlı konuma getirmek için farklı materyallar eklenmesi söz konusudur.
Zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplamanın da renk seçenekleri geniştir. Zımpara yüzeyli epoksi zemin kaplama da talep edilen tüm RAL renk tercihinizi kullanmak mümkündür.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime