Zımpara yüzeyli poliüretan kaplamalar yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu güvenli yürüyüş ve araç kullanımının gerektirdiği açık otoparklarda tercih sebebi olan kaplama türüdür. Doğal hava olaylarından etkilenmez buz tutmaz her rengi mevcuttur. Uzun ömürlü ve endüstriyel kaplama sınıfına giren bir kaplama çeşididir.

Zımpara yüzeyli poliüretan kaplama olarak adlandırdığımız pürüzlü, kaymazlık sağlayan poliüretan kaplamaların genel adıdır. Zımpara yüzeyli poliüretan kaplamalar genellikle ıslak çalışma ortamlarını güvenli hale getirdiğinden geliştirilmiştir. Üç kompenantlı ihtiyaca göre zenginleştirilmiş dört kompenantlı endüstriyel uzun ömürlü versiyonları mevcuttur. Kaymaz poliüretan kaplama olarak ta nitelendirilen zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplama ıslak zeminlerde, mal kabul alanlarında, açık otoparklarda, ağır sanayi sektöründe, et entegre tesislerinde, hayvan hastanelerinde, sıklıkla tercih edilen endüstriyel zemin kaplama çeşitlerinden birisidir.
Zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplamanın bir diğer avantaj ve özelliği ise epoksi kaplamada olduğu gibi üzerindeki tüm trafiği ve stoklama yükünü altındaki betona zarar vermeden üstlenmesidir. Zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplama orta veya kalın sınıfında uygulanan endüstriyel kalıcı film tabaka kalınlığı 3mm ile 2cm arası değişen sanayi tipi zemin kaplamasıdır.
Zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplamanın avantajları kaymazlık sağlayarak güvenli yürüyüş ve çalışma ortamı sağlar, Tozumayı engeller, Her türlü araç trafiğine dayanımlıdır, tamiri mümkündür, uzun ömürlü olup, her rengi mevcuttur. Self leveling, mortar veya multilayer teknikleri kullanılarak elde edilir.
Zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplamanın görünümü kullanılmamış zımpara kağıdını andırdığından bu ismi almıştır. Kullanacağı alan ve amaca göre içerisindeki agregaların dane çapı değişmekte, kaymazlık ve temizlik oranı kullanılan agregalara göre ayarlanmaktadır.
Zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplama görünümlü kaymaz bir zemin elde etmek için önce alt yapısını oluşturmak gereklidir. Zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplama ağır trafik, fiziksel ve kimyasal yük için tasarlanmış bir sistemdir. Bu nedenle alt yapı çalışması bu sistem için önem arz etmektedir.
Erzurum Atatürk Üniversitesi Veterinerlik bölümü Hayvan Hastanesi zeminleri şirketimiz tarafından zımpara yüzeyli kaymaz poliüretan sistemleri kullanılarak yapılmış, bu sayede hastaneye gelen at, inek, koyun, keçi gibi hayvanların kaymadan yürümeleri ve tedavi olmaları sağlanmıştır.
Zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplama alt yapısının sağlam olması gerektiğinin altını çizmiştik. Zımpara yüzeyli kaymaz poliüretan kaplama yapılacak zemin betonunun üzerindeki gevşek şerbet tabakasının alınmasını sağlamak amacıyla elmas uçlu shot Blasting, Blastrac veya Rotatiger makineler ile freze çalışması yapılmalı bu sayede zeminde sağlam tabaka ile poliüretan reçinenin yapışması sağlanmalıdır. Programlanan sisteme göre mortar epoksi astar veya primer epoksi astar uygulamaları ile devam etmeli mortar (dökme) veya Multilayer sistem (çok katmanlı) teknikler kullanılarak uygulamaya geçilmelidir. Yapılacak zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplama kaymazlık derecesine göre de agrega (kuvars kum) seçilmeli orantılı bir şekilde reçinenin içerisine katılmalı ayrıca dışarıdan da serpme tekniği ile destek verilerek istenilen özellikte kaymaz, endüstriyel, uzun ömürlü zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplama elde edilmelidir. Ağır sanayi de hizmet vermesi düşünülen zeminlerde ise agreganın yanına dördüncü kompenant olarak zemini daha dayanımlı konuma getirmek için farklı materyallar eklenmesi mümkündür.
Zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplamanın da renk seçenekleri geniştir. Zımpara yüzeyli poliüretan zemin kaplama da talep edilen tüm RAL renk tercihinizi kullanmak mümkündür.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime