Epoksi Nedir

 Kategori: Epoksi Kaplama

Özellikle AVM, mağaza, fabrika, üretim hane, atölye ve imalathane gibi işletmelerin zeminleri sorun çıkarmamalı, deforme olmamalıdır. Çalışan bu tür işletmelerde zeminle uğraşmak kuruluşların müşteri kaybına ve üretimin aksamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle işletmeler için zeminler en önemli alanlardır.  Proje alanında zemin mekaniği incelenerek, keşif neticesinde Hangi Yapı Kimyasalının (epoksi,poliüretan, PVC, polyurea, akrilik, mikro beton vs.) kendi zeminlerine uygun olduğunu öğrenmeleri ve ilerde sıkıntı yaşamamaları için branşı zemin, döşeme olan profesyonel şirketlerle kontak halinde olmalıdırlar. Şirketimiz Mavi Damla İnşaat ve Zemin Kaplama Ltd. Şti. sadece zemin ve yer döşemeleri işini yapan, uygulama AR-GE’ sini sürekli güncelleyerek, estetik, dayanıklı, uzun ömürlü Epoksi, poliüretan, polyurea, mikro beton ve PVC zeminler oluşturan referanslı ve profesyonel bir kuruluştur.  İddialıyız Türkiye’de en ucuz, en ekonomik, en uzun ömürlü, en şık, estetik, en güzel, en kullanışlı yer döşemelerini, zeminleri biz yapıyoruz. Zemin kaplama hizmetlerimiz, işçiliğimiz ve kullandığımız tüm ürünler AVRUPA ve AB standartlarındadır. Bizim olduğumuz her yerde ayağınız güvende olacak ve daima zemine sağlam basacaktır.

EPOKSİ NEDİR? NASIL UYGULANIR? KULLANIM ALANLARI ? AVANTAJLARI NELERDİR?

EPOKSİ NEDİR?

Epoksi hakkında faydalı ve bilinmesi gereken bilgileri sıralayalım. Epoxi termosetler grubundan petrokimya kökenli, polimer, sürtünme ve aşınma direnci en üst seviyede olan sert bir plastiktir. İki bileşenli olan epoksiler, A ve B kompenatlarının karışımından sonra diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer. Reçineye uyumlu olması kaidesi ile Cam tozu, quartz,  kuvars kum, karbon elyafı, alüminyum tozu vs. kombinesi, ilave edilerek beklentilere göre nitelikli daha vasıflı epoksi imalatı ve işçiliği yapmakta mümkündür. Epoxy reçinenin içine katılan bu materyaller ile zenginleştirilerek,mükemmel mekanik, asidik, kimyasal  ve fiziksel  dayanıklılığa sahip  olunur.  Bu nedenle ileri teknoloji kullanılan günümüzde uzay, havacılık, marin ve inşaat  alanlarında sıkça kullanılır. Epoxi, inşaat ve Yapı alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir. Onarım ve güçlendirme esnasında  çatlakların doldurulmasında müthiş bir sonuç verir, epoksi reçine ile doldurulan çatlakların aynı yerden bir daha çatlaması mümkün değildir.  Betonarme içindeki demir donatılar için çekme ve dayanma mukavemetleri bir hayli  yüksektir. Epoksi, aynı zamanda bir yüzey, satıh kaplama ürünüdür. Kaplandığı zemindeki beton, ahşap, mermer, granit,seramik, fayans vs. korur ve yıpranmasını önler.

Epoksi Nedir

Ayrıca, bir çok alanda özellikle hijyen amaçlı hastane, laboratuvar duvarlarında, metal boyamada, steril ortam istenilen alanlarda vs. boya veya astar olarak da kullanılır. Su geçirmez, yıkanılabilir. Metal, sac, demir, galvaniz gibi materyallerin korozyona uğramaması için epoksi boya kullanılmaktadır. Ek ve derz yeri yoktur. Günümüzde epoksi yer döşemeleri trend olmuştur. İki bileşenden oluşmaktadır. A bileşeni saf epoksi reçinedir. B bileşeni ise saf epoksi polyamid, amin reçinenin kurumasını yani sertleşmesini sağlayan katalizör kompenatıdır. Epoksi reçine kompenantı olan B bileşeni dediğimiz hardener olmadan kullanılamaz. Bu her iki bileşenin nihai sertliğe erişebilmesi için her iki reçinenin ölçeklenmesi işin püf noktasıdır. Şayet A bileşenine doğru ölçekte B bileşeni ilave edilmez ise yapılan uygulamanın kuruması ve sertleşmesi mümkün değildir. Zemine uygulandıktan sonra hava sıcaklığına göre ortalama 8 saat sonra dokunma kuruluğuna, 24 saat sonra üzerinde gezinebilme kuruluğuna erişir. Fiziki darbelere karşı tam kuruma süresi 7 gün olmakla beraber nihai kürlenme süresi 28 gündür.

EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA NASIL YAPILIR? UYGULAMA İŞÇİLİĞİ  VE DETAYLARI

Termosetler grubundan kimyasal bir reçine olan epoxy zemine uygulanmadan, zemin hazırlığı yapılmalıdır. Epoksi kaplama işçilik ve uygulamadan önce yapılan keşif neticesinde oluşturulan etüt çalışmaları baz alınarak sisteme bağlı kalınmalı, en önemli husus ise temizliğe dikkat edilmelidir. Epoksi nasıl kullanılmalıdır?

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır

ZEMİN HAZIRLAMA:  Beton plağın üzerine gelecek kaplama ürünlerinin veya epoksi modellerinin zemine daha iyi tutunabilmesi için gereklidir.

İlk olarak elmas uçlu silim makineleri veya hafif silim makinesi ile zımpara yapılarak zemin temizlenmeli ve pürüzlendirilmelidir.

EPOKSİ ASTAR UYGULAMASI: Zımpara ve silim işlemi yapılarak temizliği tamamlanmış düz ve temiz bir beton ön planda olduğu gözlemlenmiş ise epoksi astar sealer, Resin veya renkli epoksi primer astar, dolgu epoxi astarı betona aderans artırması amacı flooring  yapılarak, uygulanır. Bu uygulama betonun kalitesi ile orantılı olduğu için sarfiyat ona göre ayarlanmalıdır.

ARA KAT EPOKSİ UYGULAMASI: Epoksi astar uygulamasını yapan epoksi ustalarımız zemindeki boşlukları ve olumsuzlukları doldurmak için mala marifeti ile ara kat epoksi  uygulaması yaparak zeminimizi müşterinin isteğine ve zemin beton plağının durumuna göre son kat uygulamasına hazırlamış olur.

SON KAT EPOKSİ UYGULAMASI: Alt yapı çalışmalarını bitiren epoksi ustalarımız son kat epoksi uygulamasına geçmeden zemini hafif silim makineleri ile zımpara yaparak zeminde olası olumsuzlukları bertaraf ederek işe başlarlar. Zımpara işlemini bitiren zemin ustaları müşterinin arzusuna göre epoksi çeşidi örneğin tekstürlü, portakal kabuğu desenli camsı parlak görünümlü (self Leveling) veya kaymaz (zımpara yüzeyli) final yaparak, kaplamayı bitirirler. Örnek verdiğimiz bu uygulama da film tabaka kalınlığı takriben 1,5 mm civarıdır. Zemin döşeme uygulamalarında üzerindeki trafik durumu, yük potansiyeli ve sürtünme aşınma pozisyonuna göre tabaka kalınlığı ve sistem belirleme hesaplanmaktadır.

Son Kat Epoksi Uygulaması

Yukarıda tarif ettiğimiz epoksit zemin kaplama uygulaması bir örnektir. Zemin döşeme çeşitleri çok zengin olduğundan hepsini ayrı, ayrı yazmak mümkün değildir.  Sitemizde sıklıkla kullandığımız www.epoksikaplamasi.com  www.epoksizeminkaplamam.com ve müşterilerimizin yoğun olarak talep ettiği zemin kaplama uygulamaları listelenmiş olup, ayrıntı ve detayları sitemizde zemin döşeme sistemleri kategori sayfalarından incelemeniz mümkündür.

EPOKSİ KAPLAMANIN AVANTAJLARI :

Orta ölçekli yapılan epoksi zemin kaplamanın sertliği ve darbelere karşı direnci diğer kaplama ürünlerinden  daha fazladır.  Bu nedenle talep edilmekte ve rağbet görmektedir.

Mükemmel bir yapışma özelliğine sahip olan epoksi reçinelerle, zemin beton plağını kapladığınızda zemin beton plağına yapışarak, zemin ile bir bütünlük sağlar.

Bu sayede hali hazırdaki betonu koruduğu gibi sıvıların beton tarafından emilerek betonun korozyona uğramasını engeller.

Epoksi Kaplamanın Avantajları

Mekanik, asidik, kimyasal  ve fiziksel dayanımı üst seviyededir.

Su geçirgenliği olmadığı için mükemmel bir su yalıtımı, izolasyon görevi yapar.

Temizliği çok kolay ve pratik olduğundan zaman ve iş gücünden ciddi anlamda tasarruf sağlar.

Gözle görülen veya görülmeyen toz moleküllerini üzerine çekerek, sağlıklı, tozumasız yaşam ve çalışma bir ortamı sunar.

Kir tutmaz, parlak yüzeyli olduğu için bakteri üremesini engeller, bu sayede hijyenik olduğu kanıtlanmıştır.

Zeminde olduğu gibi, duvar ve tavanlarda da kullanılır.

Renk seçenekleri sınırsız olup, ara renklerde bile üretim yapılmaktadır.

Parlak, yarı mat ve mat seçenekleri vardır.

İnsan sağlığını kötü yönde etkileyecek madde içermediğinden, insan sağlığına zarar vermez.

Kimyasal ve alkalilere karşı mükemmel dayanım ve karşı koyma direnci vardır.

Çalışma alanlarında forklift ve araç yolları ve yaya yolları ayrı olarak planlandığı için kaza riskini ortadan kaldırır.

Tamiri veya bakımı kolay, basit ve ekonomiktir.

Çok uzun ömürlü olduğundan dolayı maliyetinin hakkını fazlasıyla verir.

 

EPOKSİ İMALATINDA ve İŞÇİLİĞİNDE İNCE DETAYLAR: Epoksi, poliüretan,polyurethane, polyurea, mikro beton, vinil ve PVC gibi zemin döşemelerine başlamadan önce projeyi üstlenen bizim gibi Mavi Damla Zemin Kaplama Ltd. Şti.  profesyonel firmalar tercih edilmeli, mutlaka sözleşme yapılmalıdır. Ucuz yer döşeme fikirlerine uygun ekonomik, kalıcı ve sorunsuz zemin döşeme veya kaplamalara sahip olmak elbette mümkündür. Şirketimiz Kimya harmanında zemin ile alakalı ürün olarak ne varsa temin edip, AR-GE yaparak olumlu sonuçları mutlaka hizmete sunmaktadır. Aşağıdaki yazıda bahsettiğimiz durumlara düşmemeniz bizim için önemlidir.

Bizleri asıl üzen durum, epoksi veya diğer kaplamalar konusunda dillendirilen ve en çok şikayet konusu olan mevzu biz epoksi kaplama yaptırdık, fakat yapılan epoksi hoş olmadı, beğenmedik, zeminden ayrışmaya ve kalkmaya başladı. Epoksiyi yapan kişileri arıyoruz ama telefonlarını açmıyorlar veya ulaşamıyoruz.

Bu tür şikayetler müşterilerinin canını yakarken epoksi ise hiç de hak etmediği şekilde maalesef kötü lanse ediliyor, kötü tanıtılıyor. İşin ehli olmayan kişiler epoksi yapmaya veya yapıyoruz demeye başladığından bu yana sizden gelen şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Bu nedenle epoksi kaplama yaptırırken karşınızdaki muhatabın şirket olup olmadığını irdeleyiniz. Mutlaka garanti ve taahhüt sözleşmesi yapınız.

Epoksi İmalatındaki İnce Detaylar

İnşaat sektörünün hız kazanması beraberinde özellikle İstanbul, Ankara, Kocaeli, Adana, İzmir, Hatay, Gaziantep vs. gibi büyük şehirlerimizde kalite ve yeniliği de getirmiştir. İnşaatlarda daha önceden dökülen betonların kalitesinin farkına varılmaz, daha doğrusu beton plağının kaliteli olup, olmadığı fazla önemsenmezdi. Çünkü atılan betonun üzerine seramik, granit, çini veya mermer, parke veya laminat gibi geleneksel döşemeler gelir, atılan beton trafiğe maruz kalmazdı. İleri inşaat teknolojisi ile birlikte zemine döşenen materyaller değişerek, farklılık göstermiştir. Zemin döşeme ürünlerinin değişmesi zemin beton plağının kalitesinin önemini ortaya çıkarmıştır.

Bu nedenle inşaatlarımızda taşıyıcı, tabliye vs. gibi betonlar dozajı yüksek ve fiziksel dayanımı üst seviyelerde dirençli betonlar üretilmektedir. Yapılardaki beton kaliteli olunca da betonun daha da güçlenmesi, renklenmesi, tozumasız bir hale gelmesi, temizliğinin kolaylaştırılması için de yeni nesil zemin kaplamalar ihtiyaç haline gelmiştir. Örneğin sıvı, likit olarak kullanılan uygulamadan sonra katı hale geçerek betondan daha sert ve rijit olan,Kimya eksenli, Epoksi, poliüretan, akrilik, ve polyurea gibi reçineler zemin betonun kalitesini artırarak, fiziksel, asidik ve kimyasal dayanımını en üst seviyeye taşımaya başlamıştır.

Benzer Yazılar

Yorum Yazın

Aranacak kelime

Epoksi FiyatlarıEpoksi Zemin Kaplama Nedir