Gıda epoksi zemin kaplama hijyen epoksi kaplamanın gelişmiş türüdür. Gıda epoksi zemin kaplama da hijyen epoksi kaplama gibi temizliğin ve hijyenin ön plana çıktığı gıda üretim tesislerinde güvenle kullanılır. Gıda epoksi zemin kaplama araç ve yaya trafiğine dayanıklı bir zemin kaplamadır. Ek ve derz yeri yoktur bu nedenle mikrop barındırmaz ve üremesini engel olur. Gıda epoksi zemin kaplamanın temizlemesi kolay olup,her rengi mevcuttur.

Gıda epoksi kaplama hijyenin önemli olduğu üretim tesislerinde Sağlık hizmeti ve gıda üretimi yapan Kurum ve Kuruluşların zeminlerinde kullanılan zemin kaplamalarının başında yer almaktadır.
Gıda epoxy kaplamanın ek yeri (Derz) olmadığından zemini tek parça lamine konuma getirir. Epoksi reçinenin üzerindeki parlak jel tabakası su, su buharı ve nem geçirimsizdir. Bu sebep ile Gıda epoksi kaplamanın uygulandığı zeminlerde ve alanlarda bakteri,böcek vs. gibi canlıların yaşaması ve üremesi olanaksızdır.
Gıda epoksi zemin kaplama solvent içermez, kimyasal ve fiziksel kuruma süresini tamamladıktan sonra takribi süre yedi gündür. (hava şartlarına göre değişebilir) Tam kurumasını tamamlayan gıda epoksi zemin kaplama steril ve antibakteriyel bir ortam oluşturur ve güvenle kullanılır.
Gıda epoksi zemin kaplama Forklift, Transpalet gibi araç trafiğine mukavemetli, ıslak ve nemli çalışma ortamına müsait renk çeşitleri talebe göre geniş olan orta sınıf hijyen, antibakteriyel zemin kaplama çeşididir.
Gıda üretim Tesislerinde ve Sağlık hizmeti veren kurumlarda ortamın steril olması en önemli ayrıntıdır. Gıda üretim ve Sağlık hizmetleri tüzüğünde de hizmet verilen yapıların steril ve antibakteriyel olması gerektiği bu sebeple insan sağlığını direkt olarak etkileyen bu tür işletmelerin zeminlerinde ek yeri olmayan hijyenik kaplamalar kullanılması beyan edilmiştir.
Gıda üretim Tesisleri ve Sağlık hizmeti veren kurum, Kuruluşların duvarlarının da hijyen ve steril olması gerektiğinden duvarlarda tüzüğe uygun epoksi boyalar kullanılmalıdır.
Bahse konu olan Hijyen ve steril bu epoxy boyalar alkali dayanımlı beton koruyuculardır. Su geçirimsiz olduklarından dolayı direkt olarak su ile yıkanabilirler. Diğer boyalar ile mukayese edildiğinde fiziksel ve kimyasal dayanımlı oldukları için daha uzun ömürlü, daha kullanışlı oldukları ortaya çıkacaktır.
Gıda üretim Tesislerinin duvar ve zeminlerinin birleştiği hat boyu pah (radüs) uygulamaları yapılmalıdır. Pah yapılmasındaki amaç likit temizlik esnasında duvar diplerinde tortu, artık, gibi nesnelerin ve sıvıların kalmasını önlemek duvar ile zemin arasında hijyeni sağlamak olmalıdır.
Pah imalatında kullanılacak ürün seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken detay ise, yapının dinamik-statik hareketlerine uygun malzeme seçilmesidir. Yapılan uygulamanın uzun ömürlü olmasını sağlayan en önemli etkendir. Bu nedenle Yapı Kimyasallarını ve bu kimyasalların özellik ve avantajlarını çok iyi bilmek gerekmektedir.
Zeminler de ve duvarlarda Hijyen sağlayan Gıda epoksi kaplamaların duvar boya maliyetleri m2 fiyatları normal su bazlı plastik boyaların az üzerindedir. Aralarındaki avantaj ve kullanım koşulları göz önüne alındığında epoksi reçinelerin ekonomik fiyatlara mal olduğunu göreceksiniz.
Gıda epoksi zemin kaplama uygulamalarımızın yanı sıra ürün satışımızın da olduğunu satış veya uygulama sonrası bakım ve teknik destek (0216 527 41 10 – 0533 350 44 81) verdiğimizi de anımsatmak isteriz.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime