Poliüretan ara kat caoting,multilayer,self levelling gibi uygulamalarda kaplamaya film tabaka kalınlığı oluşturmak için kullanılan kaplamadır. Üzerine gelecek son kat kaplamanın alt yapısını oluşturarak zemindeki tüm olumsuzlukları doldurarak zemini lamine bir hale getirir.

Poliüretan ara kat kaplama orta veya kalın sınıfına giren kaplamalar elde etmek için kullanılan ara kat kaplamadır. Ara kat poliüretan zemin kaplama self Leveling tekniği ve multi Layer uygulama sisteminin bir parçasıdır. Sanayi tipi uygulamalarda, zemin beton plağının segragosyonlu olduğu yerlerde, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu durumlarda alt yapı oluşturmak amacı ile kullandığımız sistemdir.
Poliüretan ara kattan kaplama kalınlığına yardımcı olması, üzerine gelecek son kat kaplamanın trafik ve tonaj yükünü zemin betonundan önce son kat ile beraber üstlenmesi, altındaki kata yapışarak üzerine gelecek katların aderans, yapışma sorunu yaşamaması gibi bir çok beklentiler vardır. Poliüretan ara katın bazı zeminlerde kullanılması veya prosese girmesi zorunludur. Kısacası poliüretan ara kat gözle görülmeyecek bir konumda olmasına karşılık getirisi ve avantajları olan önemli bir katmandır.
Poliüretan ara kat alt yapısı hazırlanmış, zemin frezesi ve temizliği yapılmış, astar uygulaması bitmiş zeminlerde devreye girer. Poliüretan ara kat yapılması projelendirilmiş zeminler için tasarlanmış kaplamanın trafik, tonaj gibi mekanik direncini kuvvetlendiren kattır. Ara kat poliüretan kaplama ayrıca zemindeki ondülasyonları, çukurları, tesviye ederek, lamine bir zemin hazırlayarak düzgün bir final yapılmasına imkan tanır.
Ara kat poliüretan kaplamanın taşıyacağı trafik ve stok tonajlarının kriterlerine göre ara kat poliüretan kaplamayı zenginleştirmek mümkündür. Zemin betonunda deformasyon ve çukurlaşmış alanlar fazla ise ara kat poliüretan kaplamanın içerisine kuvars kum, kalsit, cam tozu gibi dolgu maddeleri reçineye karıştırılmaktadır.
Ara kat poliüretan kaplama yapılarak bitirilen poliüretan kaplamalar uzun ömürlü kaplamaların başında gelmektedir. Bunun da başlıca avantajları ara kat poliüretan kaplamanın öncesinde kullanılan astarın üzerinde ciddi bir tabaka kalınlığı yaparak üzerine gelecek olan son kat kaplamanın taşıyacağı yükü paylaşmasıdır.
Ara kat poliüretan kaplama uygulama yapılan sistemin m2 fiyatını büyük ölçüde etkilemez. Fakat sistem de kullanılacak ara kat sayısı sarfiyat ve işçilikle de orantılı olduğu da unutulmamalıdır.
Ara kat poliüretan kaplama uygulamalarının değişik uygulama teknikleri mevcuttur. zemin beton plağının durumuna göre rulo ile sürme tekniği,çelik mala ile sıyırma, çelik mala ile self Leveling uygulama, Mastarlı ara kat uygulama veya püskürtme sistemle ara kat uygulama yapmak mümkündür.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime