Poliüretan astarlar esas olarak iki gruptur tek kompenantlı poliüretan astar ve çift kompenantlı poliüretan astar. Poliüretan astarların kullanım yerleri ve avantajları: üzerine gelecek poliüretan malzemenin zemine daha iyi tutunmasını sağlar aderans artırıcıdır. Ayrıca zemindeki deformasyona uğramış bölgelere dolarak uygulama öncesi zemini lamine hale getirir.

Zemin kaplama çeşitlerinin çok oluşu yapı kimyasallarının da çeşitliliğini artırmıştır. Poliüretan astar da gelen taleplere istinaden geliştirilmiş fevkalade esnek, ayrıca iyi bir yapışma köprüsü oluşturan kimyasal astardır.
Poliüretan astar uygulama yapılacak kaplama kadar önemli olan ve kaplamanın ilk katmanını oluşturan kattır. Yapılması planlanan bir kaplamanın uzun ömürlü olması için Doğru analiz, doğru ürün ve doğru uygulama şarttır.
Poliüretan astar frezesi veya zımparası yapılarak temizliği yapılmış, tozdan ve yabancı maddelerden arındırılmış zeminlerde zemin kaplamanın ilk adımı olarak kullanılan aderans artırıcı zemin iyileştirici görevi gören çok iyi yapışan ve üzerine gelen katmanlara yapışma özelliği sağlayan alt yapı malzemesi veya yapı kimyasalı olarak adlandırabileceğimiz reçinedir.
Poliüretan astar % 98 katı madde içeren beton, ahşap, seramik, fayans, mermer ve benzeri yüzeyler için tasarlanmış aderans artırıcı, yapışma sağlayan hafif sarı renkte şeffaf astardır.
Uygulandığı zemindeki boşlukları doldurarak üzerine gelecek epoksi veya poliüretan kaplamanın mükemmel bir şekilde kaplanmasına olanak sağlar. Poliüretan astarın uygulanacağı zemindeki nem toleransı %5 dir.
Poliüretan astarın epoksi astarlara oranla daha esnek yapısı vardır. Bu nedenle teraslarda su yalıtım amaçlı uygulanan teras epoksi kaplama veya poliüretan teras kaplama yapılırken poliüretan astar esnek oluşundan dolayı tercih sebebidir.
Poliüretan astar uygulamasından önce dikkat edilmesi husus alt yapı hazırlığıdır. Alt yapı çalışmalarını kısaca freze işlemleri, temizlik, ve astarlama uygulaması olarak sıralayabiliriz. Bu saydığımız işlemler kaplama için önem arz etmektedir. Tabi bu işlemlerin gerçekleşmesi için de geniş bir makine parkuruna ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Poliüretan astar sürüldüğü yüzeyde bir kaplama kalınlığı oluşturur. Bu sayede zemindeki olumsuzlukları (çukur, girinti çıkıntı) doldurarak zemini kaplama yapılmasına hazır hale getirir. Poliüretan astar solvent içermez. İnceltilmek gerekirse poliüretan incelticisi veya kaliteli selülozik tiner kullanılır.
Poliüretan astarın farklı uygulama metotları mevcuttur. Sürme (rulo) self leveling ( mala ile) ve mortar ( dökme) tekniği ile uygulanmaktadır. Uygulama tekniği zemin yüzeyinin konumu ile orantılıdır. Yapılacak poliüretan veya epoksi kaplamanın uygulama kalınlığı, zemin betonundaki ağırlık, tonaj ve trafik yükü bu uygulama tekniklerinden hangisinin daha faydalı olacağı düşünüldükten sonra seçeneklerden biri ile kaplama sistemine başlangıç yapılır.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime