Teras poliüretan kaplamaTeraslardaki su sızıntılarını önlemek için kullanılan bir kaplama türüdür. Teras poliüretan malzemesi ek yeri olmadığından ve teraslardaki katmanları kırmadan hali hazırdaki teras zemininin üzerine uygulandığından dolayı teras su yalıtımı için tercih edilen esnek UV dayanımlı bir kaplama malzemesidir. Temizlenmesi kolay olup, her rengi mevcuttur.

Teras poliüretan kaplama su yalıtımı (su izolasyonu) başta olmak üzere terasların yaya, masa ve sandalye trafiğine dayanımlı, estetik görünmesini sağlamak amacı ile yapılan açık alan kaplama çeşididir.
Teras poliüretan kaplama her türlü doğa koşullarına dayanımlı (sıcak, soğuk, buzlanma,çözülme) su geçirimsiz yaya, masa ve sandalye trafiğine uygun, tamiri ve temizliği kolay ek yeri olmayan uzun ömürlü kaplamadır.
Teraslar için üretilen poliüretan kaplama ürünleri son derece elastik ve UV dirençli ürünlerdir. Teras beton plağına yapışarak zemin betonunda oluşan dinamik-statik hareketlere ve salınıma belli ölçüde uyum sağlayarak çatlamayı engeller. Teras betonundaki hareketlenmelerden ötürü ciddi çatlaklara mukavemet gösteremez ve yapıştığı zemin betonu ile birlikte çatlar. Fakat tamiri kolay ve pratik olduğundan kısa zamanda yapılmaktadır.
Poliüretan reçineler su geçirimsiz olduğu gibi su buharı, nem geçirimsiz kaplamalardır. Bu yüzden teraslarda su yalıtımı olarak kullanılacak poliüretan teras kaplamalarının uygulanacağı teras beton katmanlarının kuru olması gerekmektedir. Eğer beton plağının altındaki katlarda su var ise alt katmanlardaki suyun buharlaştırılıp uçmasını sağlamak gereklidir.
Teraslarda su yalıtımı amaçlı yapılacak teras poliüretan kaplamanın yapım zamanı olarak en ideal zaman diliminin temmuz- ağustos yaz ayları olduğu unutulmamalıdır. Bu ince fakat önemli detaylara dikkat edildiği taktirde teraslardaki su kaçağı, su sızıntısı problemleri teras poliüretan zemin kaplama ile sona erecektir.
Teraslarda yapılan poliüretan zemin kaplamalar fiziksel darbe görmediği ve Çok ciddi dinamik-statik oynamalar, hareket ve çatlamalar olmadığı taktirde uzun yıllar kullanılacaktır.
Teras poliüretan zemin kaplamalarının ek yerleri (derz) yoktur. Teras zeminini tek parça hale getirir (Bohçalama) bu sayede su geçirimsizliği sağlar.
Teras epoksi zemin kaplama uygulamalarında kaymazlık güvenli yürüyüş güvenli kullanım çok önemlidir. Bu sebeple şirketimiz teras poliüretan kaplama uygulamalarında kaymazlık sağlayan aynı zamanda UV direnci olan poliüretan reçineler ve poliüretan boyalar kullanmaktadır.
Teras epoksi kaplamalarının m2 fiyatları terasın büyüklüğü ile orantılıdır. Bu tür uygulamalarda metraj çok önemlidir. Metraj çoğaldıkça m2 maliyet fiyatları ucuzlar. 10m2’lik teras poliüretan kaplaması 5 iş günü içerisinde tamamlanırken 500m2’lik teras poliüretan zemin kaplaması da 5 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.Poliüretan kaplama fiyatlarının m2 maliyet fiyatları bu nedenle değişkenlik göstermektedir.
Yapı kimyasalları ve zemin kaplama uygulamaları ile iştigal eden meslektaşlarımıza, yapı kimyasalları kullanan Mimarlarımıza, İnşaat Mühendislerimize ve Müteahhit firmalara epoksi kaplama poliüretan kaplama, epoksi boya, poliüretan boya, koruyucu görevi üstlenen isterlerse şeffaf (clear) yarı mat veya tam mat vernik ( Cover Yapı Kimyasalları) markası altında satışını yaptığımızı belirtmek isteriz.

Aranacak kelime